Skip to content

W Krakowie znalazło pracę ponad 2 tys. obywateli Ukrainy

Ponad 2,6 tys. Ukraińców, którzy przyjechali do Krakowa znalazło pracę, najczęściej w sektorze sprzątania, produkcji, magazynowania, gastronomii i edukacji. Wśród najrzadziej zatrudnianych są prawnicy i aktorzy.

Z informacji Grodzkiego Urzędu Pracy wynika, że w Krakowie pracę znalazło ponad 2 tys. Ukraińców. Liczba cudzoziemców poszukujących zatrudnienia wzrosła o 65% w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Z danych urzędu pracy wynika, że najczęściej Ukraińcy znajdowali zatrudnienie w sektorze sprzątania (2 082), produkcji (1 839), magazynowania (1 684), gastronomii (1 590) czy edukacji (1 474). Bardzo rzadko Ukraińcy zatrudniani są jako prawnicy lub aktorzy.

Oprócz współpracy z polskimi pracodawcami Ukraińcy biorą udział w programach szkoleniowych dla nowoprzybyłych i sami szukają pracy – w Internecie i na targach pracy organizowanych przez pracodawców.

“Obecnie największą przeszkodą w zatrudnianiu uchodźców jest brak znajomości języka polskiego” – podkreślił w środowym komunikacie Marek Sebrak, szef krakowskiego Grodzkiego Urzędu Pracy. Według niego w mieście rozpoczęło pracę ponad 2600 osób. Ludzie z Ukrainy, ale ich liczba rośnie z dnia na dzień. “Najczęściej są zatrudnieni w sprzątaniu, produkcji, magazynowaniu, gastronomii i edukacji. Z drugiej strony najrzadziej są zatrudniani jako prawnicy, aktorzy, personel medyczny, programiści czy reżyserzy”.

Przedsiębiorcy, którzy zgłosili chęć zatrudnienia nowych Ukraińców, odpowiedzieli na rosnące zapotrzebowanie rynku. Według urzędu agencja oferuje obecnie 1600. Darmowe miejsce, m.in. W usługach, budownictwie, gastronomii i transporcie, transporcie i logistyce. Popularni są również pracownicy opieki nad osobami starszymi i doradcy klienta. Aby rozwiązać problem braku znajomości języka, który często jest przeszkodą w podjęciu pracy, Urząd Pracy Kraków, planuje przeprowadzić kurs pilotażowy „Polskie szkolenie dla obywateli Ukrainy – Podstawy komunikacji w życiu codziennym”. Uczestniczyło 60 osób, w środowisku akademickim biuro poszukuje partnerów do realizacji tego projektu.

3 komentarze

 1. Tadek
  3 sierpnia 2022 @ 15:28

  Jestem niezmiernie szczęśliwy, że Ukraińcy zasilają rynek pracy.

  Uważam, że jest to luksus dla regionu.

 2. Ula
  3 sierpnia 2022 @ 15:29

  Powiem tak. W ciągu ostatnich kilku lat doświadczyliśmy dramatycznego wzrostu podaży ukraińskiej siły roboczej.
  Jest to duża pomoc dla regionu.

 3. Jacek
  3 sierpnia 2022 @ 15:30

  Mieszkańcy Ukrainy od lat zasilają rynek pracy i okazało się, że jest on niezwykle przydatny. Ukraiński rynek pracy daje możliwość rozwoju biznesu, co jest luksusem, którego nie mamy często w regionie.

Dodaj komentarz