Skip to content

Na emeryturę najlepiej przejść w lipcu

Po raz pierwszy od ubiegłego roku lipiec będzie bardziej korzystny dla emerytów i rencistów. Wynika to z korekt rocznych i kwartalnych.

Wniosek o emeryturę można złożyć na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Warto jednak pamiętać, że moment przejścia ma wpływ na wysokość świadczenia – informuje Krystyna Michałek, rzeczniczka kujawsko-pomorskiego ZUS.

Dłuższa praca oznacza wyższe świadczenie. Wynika to z opłacania dodatkowych składek, ich waloryzacji oraz mniejszej liczby miesięcy życia na emeryturze przyjętej do wyliczeń – wyjaśnia.

Krystyna Michałek podaje przykład emerytki z naszego województwa, która przeszła na emeryturę w wieku 81 lat i 6 miesięcy z ponad 61-letnim stażem pracy: dziś otrzymuje najwyższą w Polsce emeryturę kobiecą (26,8 tys. zł).

Przejście na emeryturę to poważna decyzja i należy poświęcić trochę czasu, aby upewnić się, że podejmujemy ją właściwie.

Przed złożeniem wniosku o emeryturę warto skorzystać z porady doradcy emerytalnego, który jest dostępny w każdej placówce ZUS. Doradca obliczy symulację emerytury w kalkulatorze emerytalnym i powie, o ile będzie ona wyższa, jeśli nadal będziesz pracować. Doradzi także, jaki jest najlepszy moment na przejście na emeryturę.

Co ważne, 20 kwietnia kalkulator emerytalny został zaktualizowany m.in. o nowe założenia makroekonomiczne oraz nową tablicę średniego dalszego trwania życia dla kobiet i mężczyzn, która obowiązuje do 31 marca 2023 r. – Symulacja świadczeń przeprowadzona w kalkulatorze przed 20 kwietnia była inna niż obecnie. Dlatego przed podjęciem decyzji o miesiącu przejścia na emeryturę warto jeszcze raz skonsultować się z doradcą. Z usług doradcy emerytalnego można skorzystać także podczas e-wizyty, czyli rozmowy wideo z pracownikami ZUS.

Czytaj więcej: https://zus-info.pl/

5 komentarzy

 1. Maja
  11 maja 2022 @ 13:15

  To świetnie, dobrze wiedzieć, że najlepiej jest przejść na emeryturę w lipcu i mieć więcej czasu dla rodziny oraz więcej zarobić.

 2. Marta
  11 maja 2022 @ 13:17

  Nie jestem jednak pewna, co sądzę o pomyśle przechodzenia na emeryturę w lipcu! Wydaje mi się, że to trochę ryzykowne. A co, jeśli coś się stanie, że nie będę mógł robić tego, co bym chciał, np. podróżować lub wybrać się na długą wędrówkę?

  Myślę, że zamiast tego mógłbym spróbować przejść na emeryturę w listopadzie. Na dworze jest jeszcze na tyle ciepło, że mógłbym wyjść z domu i cieszyć się wszystkimi ulubionymi zajęciami, ale w powietrzu unosi się przyjemny chłód, który sprawia, że czuję się przytulnie i jestem gotowy na zimę.

 3. Alina
  11 maja 2022 @ 13:19

  Dobrze wiedzieć, że najlepiej jest przejść na emeryturę w lipcu i mieć więcej pieniędzy.

  Ale nie można przejść na emeryturę w lipcu, chyba że jest się nauczycielem.

  Nie twierdzę, że nauczyciele nie zasługują na więcej pieniędzy – absolutnie zasługują! I bardzo bym chciała, żeby dostali podwyżki. Ale musimy być realistami, jeśli chodzi o obecną sytuację.

 4. Adam
  11 maja 2022 @ 13:22

  Cudownie!

  Jeśli przejdziesz na emeryturę w lipcu, będziesz mógł cieszyć się swoimi pieniędzmi przez cały rok. Możesz wyjechać na wakacje, kupić nowy samochód lub dom, a nawet zaoszczędzić więcej pieniędzy na później.

 5. Henio
  11 maja 2022 @ 13:24

  Chcę tylko zwrócić na coś uwagę.

  Powodem, dla którego najlepiej jest przejść na emeryturę w lipcu, jest sposób funkcjonowania pór roku. Pory roku opierają się na orbicie Ziemi wokół Słońca, co oznacza, że gdy tutaj jest lato (w lutym), gdzie indziej jest zima (w czerwcu). Jeśli więc w lutym przechodzisz na emeryturę i decydujesz się na przeprowadzkę w inne miejsce ze względu na “lepszą pogodę”, to tak naprawdę oddalasz się od pory roku, w której panuje lepsza pogoda!

Dodaj komentarz